מי שעומדת מלפני מאחורי ומצדדי

 טקסט זה נכתב עבור התערוכה "מי שעומדת מלפני מאחורי ומצדדי" של נעמה בנזימן המוצגת בגלריה פריסקופ בין התאריכים 7.7-6.8.2016

 .

נעמה בנזימן. אישה, מאיירת, סופרת, בת, אחות, חברה, מרצה, רעיה, אמא, חולמת, מתלבטת, מרוצה, מתוסכלת, מחליפה כובעים, נעה בין זהויות, מלהטטת בניסיון למלא בהצלחה רשימת מטלות אין סופית, עמוסה, עמוסה, עמוסה, עייפה…

Naama Benziman 1

בספרה "חיים ששווים פחות – המיתוס של שחרור האישה" כותבת סילביה אן הולט אודות התנגשות בין חיי עבודה לחיי משפחה ואודות קשיים בפניהם עומדות נשים (אמריקאיות בנות מעמד הביניים) אחרי המהפיכה הפמיניסטית, וגורסת שהשינוייים במעמד האישה הובילו לכך שהדרישות המסורתיות מנשים רק הלכו והתעצמו. הולט מצטטת דברים שאמרה הסופרת אליזבת ג'ינווי (Janeway) באסיפה של בוגרות קולג' "ברנרד"[1] המוערך בשנת 1985 : "אנחנו שומעים על נשים שיש להן הכל… אין זה תיאור מדוייק של חיי האישה כיום. נדמה לי שכל מה שהשגנו הוא שאנחנו עושות הכל"[2].

התחושה עליה מדברת ג'ינווי לא זרה לבנזימן. היום-יום שלה מורכב ממגוון רב של פעולות ומטלות, כל אחת מהן תחת זהות-משנה שונה, כאשר בקונפליקט בין מערכת הציפיות החברתית לציפיות האישיות שלה מעצמה היא שואפת לעשות הכל ובהצלחה מרובה.

Naama Benziman 4

בתערוכה, במיצב תלת מימדי המהווה סוג של פורטרט עצמי, היא מנכיחה את הדיון אודות ריבוי הזהויות, התפקידים והציפיות מאישה בתקופה בה אנו חיים. בו זמנית, דרך מהלך בו היא מציבה ייצוגים של עצמה – לעיתים בתפקיד מטפלת ולעיתים מטופלת, לעיתים תומכת ולעיתים נתמכת – היא מציפה את הדיון אודות אלה שבזכותן היא שורדת את העומס והקשיים – מי שעומדת מלפני מאחורי ומצדדי – ונוגעת במהות החשובה של תמיכה וחברוּת בתוך המשפחה ומחוצה לה.

Naama Benziman 2

במיצב היא משתמשת בדמות בסיס אותה היא מאיירת שוב ושוב, כאשר בכל איור היא מקצינה פן אחר בזהותה או מעלה דרכה סיטואציה אותה היא רוצה להציף. יחסי גודל ומצבי קיצון העולים באיורים מאירים את שינויי תפיסת העצמי שלה, הנגזרים כל פעם מחדש מהסיטואציה בה היא נמצאת: מדמויות סטריאוטיפיות של נשים בפעולות של עבודות הבית, גידול ילדים (והורים) ואיבוד הזהות העצמית בתוך הבית, ועד לציפור חופשיה לעוף; מסמרטוטה תלויה על חבל ועד נסיכה קסומה או גיבורה עתירת כוחות. באיור עתיר הומור היא מאיירת לראשה של אחת הדמויות כתר עשוי חבלי כביסה ומפגישה בין סיפורי אגדות למציאות היומיומית הפחות זוהרת.

דמותה המאויירת חייתית ופראית אך בו זמנית מאולפת; חיה שניצודה ובו זמנית ציידת מיומנת; מתפצלת על מנת לקיים את כפלי התפקידים, חובשת אין סוף כובעים ונמצאת בפעולה קירקסית תמידית כשהיא מנסה לשמור על איזון.

Naama Benziman 8

את העצמאות שלה היא מייצגת בדמות מוציאה לשון וצועקת, בדמות רושפת אש, או בדמות של גולשת (שבו זמנית גם צדה דגים). בדיון סביב נשיות ויופי היא משתעשעת בדמות בעלת שפם, או בדמות עתירת קוצי שיערות על הרגליים, למולה היא מציבה דמות בעלת רגליים חלקות וארוכות עד אין סוף; הישראליות שלה מוצפת דרך איייקונים של תרבות מקומית – דיסקית על הצוואר או רטיה המזוהה עם משה דיין – חווית מלחמה וסוג של הירואיקה מקומית כחותם הפוגע בכל אם בישראל כאשר היא שולחת את ילדיה לצבא.

הדיון בנושאים של אלימות, ניצול ופגיעה נוכחים גם הם: השתקה, לפיתה, ידיים המעלות תהיה אם הן מעסות באהבה או אוחזות בחוזקה, דמויות מחוקות, מפורקות, בובת משחק מנייר.

Naama Benziman 3-1

מוטיב השיער, לרב פזור ושופע – סמל של נשיות  – מחבר בין הדמויות, ופעולת הסירוק שלו מבנה את מערכת היחסים בין האובייקטים במיצב. הבחירה בפעולת הסירוק מבוססת על זיכרון ילדות  של בנזימן  בו מעשה הסירוק היווה עבורה נחמה בסיטואציה מורכבת והשרה עליה ביטחון שהיא מטופלת על ידי מישהי שיודעת מה צריך לעשות. בו זמנית ניתן לראות בבחירה בסירוק אנלוגייה לטיפול וטיפוח נשיות ותמיכה של נשים אחת בשניה, כמו גם התייחסות לפעולת התרה של סבך הַקְשָׁרים/קשיים.

את העמדתן של הדמויות במעגל ניתן לחבר למושג "מעגל הנשים" – מושג הנקשר בקבוצות תמיכה ואחווה נשית, אך בו זמנית ניתן לראות במעגל סוג של גלגל הצלה לו זקוקה כל אישה כדי לא לטבוע.

Naama Benziman 6

בתערוכה בנזימן מזמינה את המבקרים לתוך עולמה הפרטי, אך האישי הוא אוניברסאלי והדיון שהיא מציפה רלוונטי לנשים בתרבות המערב באופן כללי. עם זאת, בתוך ריבוי התפקידים, פיצול הזהויות, העומס והתנועה המתמדת, ולצד הידיעה שיש פנים רבות שלא קיבלו ייצוגים בדמויות המאויירות, היא מזכירה לנו שאנחנו לא דנים בהירואיקה או בקורבָּנוּת, אלא בתמיכה, ומכוונת אותנו להתבונן על ואל מי שעומדת מלפני, מאחורי ומצדדי.

Naama Benziman 5

.

—————————

נעמה בנזימן היא מאיירת וסופרת. שני ספרי הילדים שכתבה ואיירה – "הכובע הגבוה של אלברט" (עם עובד, 2009, דרום קוריאה, 2016) ו"אמיליה" (עם עובד, 2014) עוסקים ביחסיהן של אמהות עם ילדיהן. עבודותיה הוצגו בארץ ובעולם וזכו בפרסים רבים, ביניהם פרס מוזיאון ישראל לאיור (2016, מדלית כסף לספרה "אמיליה"), תחרות האיור של המגזין האמריקאי 3×3 The Magazine of Contemporary Illustration(ציון לשבח בשנים 2014, 2015, 2016), פרס צ'לטנהם, אנגליה 2015, 2015Hiii Illustration International Competition 2015 (merit award), תחרות הכרזות של הארגון הצרפתי לזכויות אדםPoster for Tomorro  (2011, 2013).

לצד היצירה בנזימן עוסקת גם במחקר, הוראה ואוצרות. בעלת תואר שני באוריינות חזותית (בהצטיינות יתרה), אוצרת תערוכות איור ותערוכות המשלבות איור ועיצוב (בית בנימיני 2014, 2015, המרכז הישראלי לעיצוב 2014, שבוע העיצוב, 2014) ועורכת הספר הדו לשוני, עברי-אמהרי "ילדי החול – מבט ישראלי על סיפורים מאתיופיה" – תוצר של שיתוף פעולה שבנזימן יזמה והנחתה, בין יוצאי אתיופיה לסטודנטים לעיצוב במכון הטכנולוגי חולון  HITבניסיון לחבר בין תכנים אתיופיים מסורתיים לבין עולמם של צעירים החיים כיום בישראל. 

זו תערוכת היחיד הראשונה שלה.

 —————————

Naama Benziman 7

[1] Barnard Liberal arts college for women ,Columbia University, New York

[2] הולט, סילביה אן. חיים ששווים פחות – המיתוס של שחרור האישה. עם עובד, 1990, עמ' 372

NB inv23_7Naama Benziman 9

.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s